Bydgoskie Festiwal Nauki na UTP

30 maja 2014r. uczniowie klasy 3bg wybrali się z panią Urszulą Kowalewską na Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP w Bydgoszczy na zajęcia w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Wysłuchali wykładu na temat dodatków do żywności, a następnie wykonywali różnorodne doświadczenia. Między innymi obserwowali zmiany barwy jogurtu pod wpływem różnych barwników. Nie obyło się bez zabawnych akcentów. Jeden z uczniów postanowił posmakowac jogurt i jego buzia zabarwiła sie na granatowo! Uczniowie mogli również zabawic się w specjalistów od zapachów i sprawdzic swój węch, dzięki wypróbowaniu sztucznych aromatów. Posmakowali także glutaminianu sodu - częstego dodatku do przypraw, tzw. wzmacniacza smaku. Dzięki specjalnej maszynie mogli utworzyć listę zakupów i wydrukować "paragon", na którym zamiast cen znajdowały się dodatki zawarte w produkcie. Pobyt na UTP zakończył wykład na temat wody.

Była to ciekawa lekcja chemii!