"II WOJNA ŚWIATOWA NA POMORZU" - wycieczka przedmiotowa klas 1E, 2E i 3E

II Wojna światowa 1939-1945, największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945. Stronami konfliktu był blok państw utworzony wokół III Rzeszy Niemieckiej, Włoch i Japonii (państw Osi). Aby zobaczyć miejsca związane tym wydarzeniem, zrodził się pomysł w Zespole Humanistycznym XI LOMS, by zorganizować wycieczkę przedmiotową dla młodzieży z XI LOMS zatytułowaną: "II Wojna Światowa na Pomorzu".

I tak, w poniedziałek 12 października, po zajęciu miejsc w autokarze, a także po wspólnej modlitwie przed podróżą, młodzież miała okazję wysłuchać wykładu p. mgr Anny Kiełpinskiej, a także obejrzeć film: "Lista Schindlera", który kapitalnie wprowadził w odpowiedni nastrój. Przybliżanie historii rozpoczęliśmy od zwiedzania obozu w Sztutowie, gdzie charyzamtyczny przewodnik wspomniał, że był to pierwszy i najdłużej istniejący obóz koncentracyjny na terenach wchodzących w skład obecnej Polski.

We wtorek, 13 października, udaliśmy się do Gdynii, by z pomocą przewodnika - pasjonaty, zobaczyć najsłynniejszy polski niszczyciel z czasów II Wojny Światowej: ORP Błyskawica. Wystawy ukazywały dzieje i tradycje Marynarki. Trasa zwiedzania wiodła na śródokręcie, nieopodal dzwonu z 1937 r., obok potrójnej wyrzutni torpedowej, przekroju torpedy i miotaczy min. Pod pokładem natomiast znajdowały modele okrętów z różnych epok, broń, mundury, dokumenty, odznaczenia - a wśród nich także order Virtuti Militari, którym okręt został odznaczony. Podsumowaniem wycieczki był przejazd na Westerplatte, gdzie uczniowie zapoznali się z topografią półwyspu, rozmieszczeniem obiektów tworzących w 1939 roku system obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz przebiegiem działań obronnych w ciągu siedmiu dni we wrześniu 1939 roku. 

Każda wycieczka, to nieodzowny element wychowania młodzieży. Wspólna modlitwa to świadectwo wiary i zawierzenie siebie Opatrzności Bożej. To właśnie dzięki modlitwie, można właściwie przygotować się do przyjęcia wartości chrześcijańskich, by następnie wprowadzać je w życie. Nieodzowną pomocą w tej materii są Autorytety, te które zapisały się w kartach historii z czasów II Wojny Światowej, a także te które otaczają młodzież na co dzień. To przecież od nas zależy, by młode pokolenie wiedziało, że dzięki wielu szlachetnym ludziom, kulturze opartej na wartościach, możemy cieszyć się wolnością w Polsce. 

Organizatorzy wycieczki - Anna Arbszajtis, Anna Kiełpinska, Marcin Budzyński