"Klif, Mierzeja i Ruchome Wydmy" - wycieczka przedmiotowa klasy 2C XI LOMS do Jastrzębiej Góry i Łeby

Korzystając z pięknej słonecznej pogody wybraliśmy się w dniach 8-9 czerwca 2016 roku do Jastrzębiej Góry i Łeby, a w zasadzie do Słowińskiego Parku Narodowego – by połazić po wydmach i poleżeć na plaży. O tym, że warto je zobaczyć, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.Wydmy Ruchome są ewenementem przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego i unikalną atrakcją turystyczną. Położone są miedzy jeziorem Łebsko, a morzem. Powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie. Piasek osuszany przez wiatr i słońce, wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy (od 30 do 40 m wysokości) z najwyższą czterdziestodwumetrową Wydmą Łącką. Już od stuleci przesuwane są one w kierunku wschodnim i południowo wschodnim, z szybkością 1,2- 1,6 m w ciągu roku.

Jednak zanim tam trafiliśmy, najpierw doświadczyliśmy piękna "Wieżycy"  - największego szczytu moreny czołowej na całym Niżu Środkowoeuropejskim w tej szerokości geograficznej (329m n.p.m.). Piękno okolicy mogliśmy zobaczyć z jej szczytu, a dokładniej z trzydziestometrowej wieży widokowej im. Jana Pawła II, która stała się największą atrakcją turystyczną Kaszub.

Kolejnym miejscem na trasie naszej wycieczki wraz punktem noclegowym, była Jastrzębia Góra - jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych polskiego wybrzeża. Urok Jastrzębiej Góry, będącej najdalej na północ wysuniętą częścią Polski, przyciąga co roku tysiące turystów. Naszą uwagę zwrócił wyjątkowo malowniczy, wysoki klif, stale rzeźbiony przez morskie fale.

 Wycieczka klasy 2C XI LOMS była bardzo udana i pouczająca. Wróciliśmy do domu w czwartek wieczorem, zadowoleni i z większym zasobem wiadomości dotyczących kształtowania wybrzeża przez Morze Bałtyckie.

 

Organizatorzy wycieczki: Grażyna Witkowicz oraz Marcin Budzyński

 Obejrzyj film z wycieczki -