"Kosmos na wyciągnięcie ręki!" - wycieczka przedmiotowa klas 2A i 2C XI LOMS.

"Można mocno stąpać po Ziemi, a jednocześnie dotykać kosmosu" - przekonali się o tym nasi uczniowie z klas: 2A i 2C XI LOMS podczas przedmiotowej wycieczki do Obserwatorium Astronomicznego znajdującego się we wsi Piwnice k/Torunia. Stanowi ono część Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i  jest jednym z najlepszych tego typu obiektów w Polsce. Jego chlubą jest największy w kraju i jeden z największych w Europie radioteleskop o średnicy 32 metrów (pokazany na jednym ze zdjęć), wyposażony w nowoczesne oprzyrządowanie zbudowane na UMK. Instrument ten prowadzi badania w ramach światowej sieci obserwatoriów uczestniczących w syntezie globalnego radioteleskopu - VLBI i pozwala na badania m.in. takich obiektów jak masery, pulsary i kwazary.

Obok dużego radioteleskopu znajduje się też mniejszy - 15 metrowy używany często do ćwiczeń dla studentów. Obserwatorium posiada także inne, profesjonalne teleskopy, w tym największy w Polsce teleskop optyczny TCS.
Po obserwatorium oprowadzał nas pasjonat astrofizyki. Pocieszał nas faktem, że większym prawdopodobieństwem jest zginąć od meteorytu niż zginąć w katastrofie lotniczej oraz to, że wybuch "supernowej" spowoduje wymarcie ok. 95% populacji na Ziemi. Oby słowa p. doktora z wydziału fizyki i astronomii UMK nie stały się proroczymi.

Po "uczcie intelektualnej" udaliśmy się do Torunia, by nie tylko coś zjeść, ale również zobaczyć Toruńską Starówkę wpisaną na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Całość podsumowaliśmy seansem w Planetarium, gdzie podczas projekcji zatytułowanej: "Wirująca Ziemia" przyswoić sobie na nowo wiedzę zdobytą podczac lekcji geografii i fizyki.

 

Prowadzący wycieczkę: mgr Grażyna Witkowicz i mgr Marcin Budzyński - nauczyciele geografii

Zobacz:

https://www.magisto.com/album/video/KjsxA1xWA1g_KT8EDmEwCXt_?l=vswi&o=a&...

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

Zdjęcia: www.vispolska.pl