Pielgrzymka Maturzystów do Częstochowy, połączona ze zwiedzaniem Krakowa i Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest pielgrzymowanie młodzieży maturalnej na Jasną Górę.

Program wyjazdu do Częstochowy obejmował: Godzinki do NMP, Mszę św. w kaplicy Jasnogórskiej, a także czas na chwile refleksji nad sobą i wyborem przyszłej drogi życia, prośby o dar mądrości i wiedzy na egzaminy maturalne, ale również modlitwy dziękczynnej za rodziców, nauczycieli i przyjaciół.

W czasie pobytu w częstochowskim sanktuarium maturzyści mogli zobaczyć: Bazylikę Jasnogórską, Wały Jasnogórskie, a także Salę Rycerską. Dzięki temu mieli szansę zapoznać się ze znaczeniem Jasnej Góry w dziejach Polski.

Wspólne pielgrzymowanie łączyło się z niezapomnianymi przeżyciami, integrowało młodzież i całe środowisko szkolne, gdyż w przygotowanie i przeprowadzenie wyjazdu włączyła się dyrekcja szkoły i nauczyciele.

„Jedziemy do Częstochowy” – kiedy usłyszałem te słowa pomyślałam sobie, że będzie to taka sama wycieczka jak każda inna – wspomina podczas rozmowy ze mną jedna z Maturzystek. Po prostu pomodlę się i przyjadę. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, jak bardzo się myliłam. Kiedy byłam jeszcze w domu, myślałam, że nie wytrzymam tylu godzin w podróży i to w dodatku w busie. Miałam tyle pytań, na które nie mogłam znaleźć odpowiedzi. Zajmując miejsce w busie,  przepełniła mnie nadzieja, że może właśnie w Częstochowie znajdę tak bardzo potrzebny mi spokój. Czas, który spędziłam przechadzając się wałami klasztoru był czasem wielkiego wyciszenia. Nagle cała moja szara rzeczywistość tak naprawdę przestała się liczyć. Ważne było tylko to, że mogę być blisko Boga, że mogę z Nim rozmawiać. A pozbywszy się podczas spowiedzi ciążących na mnie grzechów, mogłam być pewna szczerości tej rozmowy.

Myślę, że powyższe świadectwo powiedziało samo za siebie. Naprawdę warto organizować tego typu wyjazdy.

W tytule wspomniałem, że oprócz Jasnej Góry, młodzież pojechała do Krakowa, które jest jednym z najstarszych miast Polski o ponadtysiącletniej historii, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Działa w nim również wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki. W przeszłości miasto należało do Ligi Hanzeatyckiej zrzeszającej najważniejsze ośrodki handlowe w Europie. Do 1795 r. Kraków był formalnie stolicą Polski, a do 1611 r. siedzibą władców państwa polskiego. W latach 1596–1795, czyli do III rozbioru Polski, jako stolica Rzeczypospolitej funkcje stołeczne dzielił z Warszawą, która stała się miastem rezydencjalnym króla.

W Krakowie udało nam się zwiedzić: Wawel, Rynek, Sukiennice wraz z podziemiami,  Wyższe Seminarium Duchowne Księży Misjonarzy.

Ostatniego dnia wyjazdu, udaliśmy się do Oświęcimia. Naszym punktem docelowym był  zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau.

Jako organizator, pragnę podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się duchowo i materialnie do zorganizowania tak wspaniałej pielgrzymki.

Marcin Budzyński