Szanowni Nauczyciele, Wychowawcy, Pracownicy Oświaty...

12 października 2018 roku, w Hali Sportowej Zespołu Szkół nr 9 im. Bydgoskich Olimpijczyków, odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, święta polskiej oświaty. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: nauczyciele, wychowawcy, pracownicy szkoły. To zaproszenie zostało skierowane ze strony uczniów klasy 2A i 2B XILOMS, którzy przygotowali i poprowadzili uroczystość.

Na początku o zabranie głosu został poproszony p. Dyrektor Mirosław Chojecki, który w szczególny sposób podziękował nauczycielom, trenerom i pracownikom szkoły. Wspomniał, że: "trudno znaleźć słowa, które byłyby odpowiednie, aby podziękować Wam za Waszą pracę, poświęcenie i za serce, które wkładacie w edukację i wychowanie młodzieży.
Dziękuję naszym nauczycielom i wychowawcom, za ich trud i poświęcenie, w szczególności zaś za to, że są w chwilach dobrych jak i złych, że można na nich zawsze liczyć, że pomagają rozwiązywać problemy, a co najistotniejsze mobilizują do działania . To Wy kształtujecie ludzi, którzy będą mieli wpływ na losy kraju i świata".
Przy tej okazji, krótko przypomniał zasługi pierwszego w Polsce, a także w Europie ministerstwa oświaty publicznej:

"Komisja Edukacji Narodowej została powołana 14-ego października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego. Jej członkami zostali uczeni i artyści skupieni wokół osoby jej lidera Hugona Kołłątaja. Zasługi i dokonania Komisji są nie do przecenienia. Dzień 14 października jest we współczesnej Polsce obchodzony jako dzień upamiętniający dokonania Komisji Edukacji Narodowej, ale też dzień, w którym tradycyjnie dziękujemy nauczycielom za ich pracę".

Po tych płomiennych słowach, swoje "ukryte jak dotąd talenty" zaprezentowali uczniowie z klasy 2B wraz z wychowawcą mgr Kingą Radomską - Wypych. Pomagali im z radością uczniowie klasy 2A oraz przedstawiciele wszystkich klas. Całą uroczystość poprowadzili w radosnej atmosferze, przygotowując dla każdego nauczyciela drobne upominki oraz zapraszając ich do udziału w szkolnym quizie. Napięcie wśród nauczycieli rosło, ponieważ było losowanie, które wyłoniło dziesięciu szczęśliwców. Wszyscy świetnie się bawili, a te radosne i podniosłe chwile z akademii, które na długo pozostaną w pamięci, można zobaczyć na dołączonych zdjęciach.

/tekst i fot. Marcin Budzyński/