Wizyta uczniów naszej szkoły u Księży Werbistów w Pieniężnie

Grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 9 w Bydgoszczy od 8 do 10 października uczestniczyła w wyjeździe krajoznawczo – turystycznym do Fromborka, Pieniężna i Malborka, zorganizowanym przez katechetę Marcina Budzyńskiego. Zasadniczym punktem wyjazdu było przybycie do Wyższego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie, gdzie młodzież gościła przez dwa dni, a także spotkanie z o. Wiesławem Dudarem SVD – dyrektorem Referatu Misyjnego, który przygotował program pobytu młodzieży, a także oprowadził po zakątkach tego wspaniałego miejsca, które zostało nazwane „Misyjnym sercem Polski”. Na miejscu opowiadał o historii Wyższego Seminarium Duchownego, a także o działalności Referatu Misyjnego, którego od 15-lat jest dyrektorem. Oprócz spotkań z o. Wiesławem, młodzież mogła spotkać się z młodymi Werbistami, przygotowującymi się w Wyższym Seminarium Duchownym do swojej przyszłej pracy misyjnej, najpierw na sali gimnastycznej, gdzie rozegrała mecz piłki nożnej, a później w salce misyjnej, gdzie dyskutowała na temat formacji misyjno – zakonnej. Dla młodzieży pobyt w klasztorze był pełen wrażeń. Dzięki niemu pozyskała nowe wiadomości na temat działalności misyjnej Kościoła i Zgromadzenia Zakonnego Księży Werbistów, a także mogła doświadczyć „klimatu” życia zakonnego przepełnionego ciszą i modlitwą.

 

Po przedstawieniu istotnych celów akcji: „Komórka na misje” i omówieniu współpracy, o. Wiesław Dudar zaprosił nas do Muzeum Misyjno – Etnograficznego. Kolekcja liczy około 10 tys. eksponatów pochodzących z Chin, Filipin, Indii, Indonezji, Japonii, Papui Nowej Gwinei oraz krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej, a więc miejsc pracy apostolskiej werbistów polskich. Obiekty gromadzone przez misjonarzy związane są z kulturą materialną i duchową, pierwotnymi religiami oraz chrześcijaństwem ludów ewangelizowanych. Z największym zainteresowaniem naszej grupy spotkały się afrykańskie i azjatyckie instrumenty muzyczne oraz krucyfiksy pochodzące z Papui Nowej Gwinei. O. Wiesław poinformował nas, że wcześniejsze wierzenia rdzennych mieszkańców tego obszaru mają wpływ na różne sposoby przedstawienia ukrzyżowanego Chrystusa. Pokazywał nam także zdjęcia i eksponaty ze swojej pracy misyjnej w Papui Nowej Gwinei. Zwrócił uwagę na potrzebę zaangażowania się w pomoc najuboższym w krajach misyjnych. Opowiadał o problemach z jakimi się spotykają na początku swej pracy misyjnej: szok kulturowy, problem z akomodacją, choroby tropikalne. Wskazał na szczególne predyspozycje, którymi musi się wykazać przyszły misjonarz. Szczególnie ważna jest umiejętność współżycia w społeczności wielokulturowej, a także jej dogłębne poznanie. Barwna i plastyczna podróż do Papui Nowej Gwinei, w którą zabrał uczniów Ojciec Wiesław zaowocuje z całą pewnością lepszym zrozumieniem świata i życia. Pozwoli docenić wartości płynące z faktu egzystowania w dostatniej i bezpiecznej części świata - Europie. Rozbudzi potrzebę zaangażowania się w budowanie bardziej sprawiedliwego świata wokół siebie.
Ponadto młodzież miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z o. Janem Koczy SVD, który opowiadał o swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy z dziećmi w Ekwadorze. Mimo późnej pory oraz zmęczenia podróżą do Pieniężna, wszyscy uczestnicy słuchali o. Jana bardzo uważnie i na końcu spotkania zadawali ciekawe pytania.