Międzynarodowy projekt wymiany młodzieży polsko – niemieckiej, zatytułowany: „Jak dobrze mieć sąsiada” 11-19.10.2014

Głównym organizatorem i koordynatorem wszystkich podejmowanych działań, jest p. mgr Ludmiła Bożejewicz – nauczyciel j. niemieckiego i j. angielskiego w Zespole Szkół nr 9 w Bydgoszczy. To dzięki jej zaangażowaniu oraz wsparciu wielu osób, m.in. dyrekcji, nauczycieli oraz wspaniałych rodziców, młodzież może doświadczyć polskiej gościnności, a także zobaczyć wiele najpiękniejszych miejsc naszego zakątka Polski.

To dzięki temu projektowi, młodzież może poznać historię, tradycję czy nawet regionalne smakołyki. Przy tej okazji pojawią się na pewno indywidualne doświadczenia każdego uczestnika, poprzez rozwój zainteresowań, jak również poznanie nowych technik i metod pracy artystycznej. To tyle tytułem wstępu.

Tak naprawdę wszystko zaczęło się już kilka tygodni wcześniej, kiedy to młodzież rozpoczęła korespondencje mail’ową. To dzięki niej twarze na bydgoskim dworcu w sobotę nie były sobie obce. W niedzielę w ramach wspólnych spacerów, młodzież  polsko-niemiecka mogła zwiedzić najciekawsze zakątki naszego miasta.

W poniedziałek rozpoczęło się już konkretnie realizowanie projektu: Jak dobrze mieć sąsiada! Jednak za nim młodzież uczestniczyła w warsztatach, wzięła udział w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy 2C LO z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Byli naprawdę pod wrażeniem. Po obiedzie, w ramach wspólnego spaceru, zwiedziliśmy najciekawsze zakątki Bydgoszczy, począwszy od wspaniałej bazyliki mniejszej, a skończywszy na Wyspie Młyńskiej. Najciekawszym elementem naszej wędrówki, było przejście przez most na Wyspie Młyńskiej, na którym były zawieszone kłódki z imionami w sobie zakochanych, a także doświadczenie piękna naszego miasta, które często ze względu na ilość rzek i kanałów nazywana jest drugim Amsterdamem.

Jutro wyruszamy na pierwsze wycieczkę wyjazdową szlakiem pierwszych Piastów, ale o niej napisze w kolejnej publikacji. Tak więc cdn…!

 

 

 Marcin Budzyński -  wspierający międzynarodową wymianę młodzieży