Warsztaty pt.: „Dzieje pewnego eksperymentu - gospodarka PRL”

 

W dniu 16.04.2015 r. na terenie naszej szkoły w ramach współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz ZS nr 1 w Bydgoszczy odbyły się warsztaty o powyższej tematyce. Prowadzone były gościnnie przez pana mgr Grzegorza Kacprzaka.

 

Uczniowie pierwszych klas licealnych mieli możliwość poznania założeń, mechanizmów i skutków realizacji gospodarki nakazowo-rozdzielczej  w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

 

Na podstawie pracy uczniów wyłonił się obraz  systemu gospodarczego związanego ściśle z ustrojem panującym w Polsce Ludowej w latach 1945–1989, wzorowanym na rozwiązaniach radzieckich. Główną jego cechą było podporządkowanie gospodarki celom politycznym.

 

Warsztaty poświecone tej tematyce są niezbędne w  kształtowaniu tak potrzebnej wiedzy historycznej dotyczącej  życia  Polaków w PRL–u.

Przygotowały: Anna Arbszajtis, Anna Kiełpinska