Wycieczka przedmiotowa klasy 1c do Torunia

Pierniki to niewątpliwie słodka wizytówka Torunia. Na piętrze zabytkowego spichrza toruńskiej starówki mieści się Żywe Muzeum Piernika. To jedyne takie miejsce w Europie, gdzie można wziąć aktywny udział w pokazie tradycyjnego wypieku pierników według receptur sprzed 500 lat. Muzeum w magiczny sposób przeniosło naszych uczniów w czasie i przestrzeni do XVI wiecznej piernikarni. Pośród zapachów kardamonu, imbiru i kory cynamonowej gimnazjaliści z klas pierwszych przesiewali mąkę, ucierali korzenie, kształtowali ciasto i umieszczali je w ozdobnych formach, a przy tym wszystkim „szlifowali” j. angielski, ponieważ pokaz był dwujęzyczny. Następnie wyrobione przez nich ciasto trafiło do pieca, a nasi uczniowie słuchając toruńskich legend i opowieści czekali na gotowy wypiek, który mogli zjeść na miejscu lub zabrać ze sobą na pamiątkę.

Po tak ciężkiej pracy, wszyscy udaliśmy do pizzerii, aby wzmocnić nasze siły i być przygotowanym duchowo i cieleśnie do kolejnego punktu naszej przedmiotowej wycieczki, którym był: Pobyt w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Jest to pierwsze centrum nauki w regionie kujawsko – pomorskim. Głównym rekwizytem i wizytówką instytucji jest Wahadło Foucaulta, najdłuższe zamontowane na stałe w Polsce, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi.

W Centrum oglądaliśmy przede wszystkim interaktywne wystawy. Do najciekawszych mogliśmy zaliczyć: „O Obrotach” – poświęconą idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” oraz „Rzeka” – nawiązująca do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmująca model rzeki od źródeł po ujście. Celem Centrum Nowoczesności jest przekazywanie wiedzy w sposób interaktywny. Można osobiście przeprowadzać eksperymenty i stać się na chwilę prawdziwym naukowcem. Naszym zdaniem była to jedna z najciekawszych form nauki.

 

L. Bożejewicz i M. Budzyński – organizatorzy wycieczki