Helena Wiśniewska

Helena Wiśniewska (ur. 18 kwietnia 1999 w Bydgoszczy) – polska kajakarka, brązowa medalistka olimpijska, dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw świata, brązowa medalistka igrzysk europejskich.

Absolwentka XI Liceum Ogólnokształcącego im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy.

Kariera

W sierpniu 2018 roku zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w Montemor-o-Velho w rywalizacji czwórek na 500 metrów. W składzie były także Karolina NajaAnna Puławska i Katarzyna Kołodziejczyk[1].

Następnego roku na igrzyskach europejskich w Mińsku zdobyła brązowy medal w czwórce na dystansie 500 metrów w tym samym składzie, co na poprzednich mistrzostwach świata[2]. Wystąpiła także w dwójce na 200 metrów z Karoliną Nają, zajmując w finale czwarte miejsce. W sierpniu podczas mistrzostw świata w Segedynie zdobyła brązowy medal w czwórce na 500 metrów[3].

W roku 2021 na igrzyskach olimpijskich w Tokio wraz z Anną PuławskąJustyną Iskrzycką oraz Karoliną Nają w kajakarskiej czwórce zdobywa brązowy medal olimpijski w kajakarskiej czwórce na dystansie 500 metrów[4].

Wyniki

Wyniki finałów igrzysk olimpijskich i europejskich oraz mistrzostw świata i Europy[8].

Rok Zawody Miejscowość Konkurencja Czas Pozycja
2018 Mistrzostwa świata Portugalia Montemor-o-Velho K-2 200 m 37,437 5.
K-4 500 m 1:34,568 Bronze medal world centered-2.svg
2019 Igrzyska europejskie Białoruś Mińsk K-2 200 m 45,771 4.
K-4 500 m 1:42,851 Bronze medal europe.svg
Mistrzostwa świata Węgry Segedyn K-4 500 m 1:34,776 Bronze medal world centered-2.svg