Strzelectwo

Sezon 2020/2021

SUKCEY STRZELCÓW PODCZAS FINAŁU OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY i MISTRZOSTW POLSKI JUNIORA MŁODSZEGO

Bydgoszcz w połowie lipca gościła najlepszych strzelców w kategorii juniora młodszego podczas rozgrywanych na strzelnicy Zawiszy Bydgoszcz Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polski Juniora Młodszego. W zawodach tych brali udział strzelcy naszego Liceum.

Zawodnicy godnie reprezentowali naszą szkołę zdobywając na tych zawodach kilka medali.

Marta Cichowicz (3dp) wywalczyła złoty medal w konkurencji karabin pneumatyczny 50 strzałów juniorek młodszych z rewelacyjnym wynikiem 519,7 pkt. Jest to wynik tylko o 0,6 pkt. gorzej od rekordu Polski. W tej samej konkurencji 8 lokatę wywalczyła Magdalena Steltmann, a na 9 miejscu sklasyfikowano Magdalenę Bochat. Wszystkie dziewczęta strzeliły rekordy życiowe.

Kolejny medal w konkurencji olimpijskiej wywalczyła Magdalena Steltmann. Po wspaniałej walce wywalczyła srebrny medal z wynikiem 852 pkt. w konkurencji karabin 3 postawy (Ksp 3x30), ustępując miejsca tylko nowej rekordzistce Polski Maji Gawendzie (Piast Bieruń) 872 pkt. W tej konkurencji 6 miejsce zdobyła Marta Cichowicz, a 11 lokatę uzyskała Wiktoria Mrowczyńska.

Marta Cichowicz po dwóch udanych startach popisała się kolejnym fantastycznym strzelaniem i wraz z kolegą klubowym Jakubem Kowalskim wywalczyła złoty medal w konkurencji karabin pneumatyczny MIX (Kpn MIX). Udanie startowała również Magda Steltmann z kolega klubowym Mateuszem Łepakiem, którzy ostatecznie zajęli czwartą pozycję, a w pierwszej części kwalifikacji ustanowili rekord Polski z wynikiem 615,2 pkt.

Magda Steltmann potwierdziła swoja wysoka dyspozycję dokładając 4 miejsce  w konkurencji karabin sportowy 60l (Ksp 60l) z wynikiem 610,6 przegrywając brązowy medal tylko 0,2 pkt. W tej konkurencji 9 miejsce wywalczyła Wiktoria Mrówczyńska z wynikiem 600,5.

Udane starty odnotował rodzynek w tej grupie Przemysław Blaś, który  najkrócej trenuje. W konkurencji Ksp 60l wywalczył 5 miejsce z wynikiem 606,7 pkt (rekord życiowy). W konkurencji Kpn 50 strzałów zajął 11 miejsce i 16 lokatę w konkurencji Ksp 3x30.

Gratulujemy wszystkim strzelcom i trenerowi.

BRAWO, BRAWO, BRAWO!!!

 

 

SEZON 2019

 
Międzynarodowe zawody w strzelaniach pneumatycznych Baltic Cup i Amicus Cup - Łeba 2019

 

Łeba po raz szesnasty gościła najlepszych strzelców z Polski oraz Litwy, Łotwy i Rosji na zawodach międzynarodowych w strzelaniach pneumatycznych Baltic Cup i Amicus Cup.

W zawodach wystartowali zawodnicy Zawiszy Bydgoszcz, którzy również reprezentują naszą szkołę.

Do sukcesów pomału przyzwyczaja nas Marta Cichowicz, która w niedzielę zajęła 2 miejsce w zawodach Amicus Cup strzelając 408,9 ustanawiając nowy rekord życiowy.

Bezapelacyjnie najlepszą młodziczką tych zawodów okazała się Gabriela Świerczyńska (Grunwald Poznań), która poprawiła Rekord Polski o 0,2 pkt 410,5 z dnia wczorajszego. W sobotę podczas Baltic Cap Gabrysia strzeliła 410,3 bijąc rekord Polski z zeszłego roku Lidii Frankowskiej (Zawisza Bydgoszcz). Marta Cichowicz w sobotę zajęła 5 miejsce choć długi czas utrzymywała się na podjum. Niestety słabiej strzelona ostatnia seria sprawiła, że z drugiej lokaty spadła na 5 miejsce.

Drugą zawodniczą naszego liceum która walczyła o medale była Magdalena Steltmann. Podczas Baltic Cup zajęłą 10 miejsce natopias w Amicus Cup do 4 serii rywalizowała z Martą o 2 i 3 miejsce. Podobnie jak Marta zabrakło gdzieś koncentracji i strzelona seria tylko 98,0 spowodowała, że ostatecznie Magda uplasowała się na 5 pozycji strzelając również rekord życiowy 403,4 punkta.

W zawodach wystartowała jeszcz Wiktoria Mrówczyńska, która strzelała ze zmiennym szczęściem. Wiktoria w Baltic Cup uplasowała się na 12 miejscu, a w Amicus Cup na 15 pozycji.

 

Wynik online na:
http://wyniki-sius.pl/

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Polski Młodzików - 3-6 października 2019

 

W dniach 3-6 października we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików. Już w pierwszym dniu nasze podopieczne startując w konkurencji karabin pneumatyczny MIX ( KPN MIX), reprezentując ZAWISZĘ Bydgoszcz wywalczyły dwa medale. Marta Cichowicz w parze z Jakubem Kowalskim zdobyli złoto ustanawiając jednocześnie rekord Polski z wynikiem 808,1. Marta wystrzelała 403,7; a Kuba 404.4.
Drugi medal brązowy przypadł Magdalenie Steltmann która startowała w parze z Mateuszem Łepakiem. Magda wystrzelała 396,7 i była główny motorem napędowym tej drużyny. 

 

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików - Ustka 20-22 września 2019

 

W składzie Zawiszy Bydgoszcz wystartowała szóstka strzelców XI LO MS i to z sukcesami.

Marta Cichowicz wróciła z czterema medalami: złotym w karabinie pneumatycznym 40 strzałów; srebrnym w konkurencji karabin sportowy 3x20 (strzelanie z trzech postaw klęcząc, leżąc, stojąc) te dwie konkurencje są olimpijskie. Kolejny medal to brąz w nieolimpijskiej konkurencji Ksp  60l. Z kolegą klubowym Jakubem Kowalskim wywalczyła jeszcze złoto w karabinie pneumatycznym MIX - /(Kpn- MIX).

Magda Steltmann również przywiozła medale z konkurencji olimpijskich: w Kpn MIX wywalczyła srebro w parze z Mateuszem Łepakiem, a w karabinie sportowym 3x20 (Ksp 3x20) zajęła 3 miejsce. W karabinie pneumatycznym dołożyła 7 miejsce.

Kolejną osobą, która przywozi medal jest Wiktoria Mrówczyńska. Wywalczyła srebro w Ksp 60 leżąc, do tego zdobyła 4 miejsce w Kpn 40 i 5 miejsce w Ksp 3x20 trzech postawach.

Udanie choć bez medalu startowali Paulina Szymańska i Przemysław Błaś. Zajęli  odpowiednio 5 lokaty w Kpn 40 i Ksp 40 leżąc.

 

    

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

STRZELECTWO

Strzelectwo – ogół aktywności związanej z użyciem broni palnej lub broni pneumatycznej, zarówno bojowym, jak i sportowym, myśliwskim oraz rekreacyjnym. Czasem termin ten jest używany w odniesieniu do użycia innych typów broni zdolnych do miotania pocisków, zwłaszcza łuku i kuszy, choć w tym przypadku bardziej odpowiednie jest stosowanie terminu łucznictwo.

 

Mianem strzelectwa sportowego określa się dyscyplinę sportu polegającą na współzawodnictwie w strzelaniu ze sportowej broni palnej albo pneumatycznej do tarczy lub celów ruchomych.

Strzelectwo znalazło się w programie olimpijskim już podczas pierwszych igrzysk w Atenach 1896. Polacy zdobyli dotychczas cztery złote medale olimpijskie: Józef Zapędzki w Meksyku 1968 i Monachium 1972 oraz Renata Mauer w Atlancie 1996 i Sydney 2000.

Regulacją zasad w strzelectwie zajmuje się m.in. Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Sportowego (ISSF)[1]. Poszczególne państwa mają krajowe związki strzeleckie. W Polsce jest to np. Polski Związek Strzelectwa Sportowego(dla ISSF)[2].

Nie oznacza to braku konkurencji przy wykorzystaniu innej broni palnej np. czarnoprochowej[3] (organizowane m.in. przez Bractwa Kurkowe), długodystansowej (zaczyna się od 300 m, gdzie kończy ISSF/PZSS, a dystanse sięgają ponad kilometra)[4], a także automatycznej (samoczynno-samopowtarzalnej według polskiej nomenklatury, np. akm)[5]. Współzawodnictwo toczy się również w dziedzinie tzw. strzelectwa dynamicznego, związanego z szybkim oddawaniem celnych strzałów do kolejnych celów, przemieszczaniem się pomiędzy kolejnymi miejscami oddawania strzałów, wymianą magazynków albo doładowywaniem broni. Regulacją zasad strzelectwa w tych dyscyplinach zajmuje się m.in. Międzynarodowa Konfederacja Strzelectwa Praktycznego (IPSC)[6].

 

 

Konkurencje strzeleckie (według ISSF)

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje strzelań – z karabinów (w postawie leżącej, stojącej i klęczącej), z pistoletów (w postawie stojącej) oraz ze strzelb śrutowych do rzutków. Konkurencje można również podzielić ze względu na sposób strzelania. W konkurencjach dynamicznych zawodnicy oddają wiele jedno- lub kilkustrzałowych serii na polecenie sędziego (np. pistolet szybkostrzelny lub ruchoma tarcza). Z drugiej strony w konkurencjach statycznych zawodnicy mają dłuższy czas na oddanie kilkudziesięciu strzałów i sami narzucają sobie rytm strzelania. Przed każdą konkurencją zawodnicy oddają strzały próbne. W konkurencjach statycznych mogą zazwyczaj oddawać dowolną liczbę strzałów próbnych; ograniczeni są jedynie czasem jaki chcą poświęcić z całej konkurencji na próbne serie. W konkurencjach dynamicznych liczba strzałów próbnych przewidziana jest w regulaminie i oddaje się je na komendę.

Liczba strzałów w jednej konkurencji bywa różna i zależy od płci zawodników i wieku. Juniorzy i kobiety mają w wielu przypadkach zmniejszoną liczbę strzałów.

Dokładne informacje na temat każdej konkurencji można znaleźć w regulaminie Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Sportowego dostępnym na stronie internetowej tej organizacji.

 

 

Broń długa

Do strzelania z broni długiej używa się specjalnego ubrania strzeleckiego. Składają się na nie: usztywniana kurtka, spodnie, rękawica na rękę, w której trzyma się broń, i specjalne buty. Wygląd i cechy każdego z elementów ubioru są dokładnie określone przez regulamin ISSF.
 • Karabin pneumatyczny (Kpn); zawodnicy oddają strzały w pozycji stojącej do tarcz ustawionych w odległości 10 m. Zależnie od kategorii (kobiety lub mężczyźni, juniorzy lub seniorzy) są to najczęściej cztery lub sześć serii po dziesięć strzałów. Czas konkurencji Kpn40 to 50 min w przypadku tarcz elektronicznych lub 60 min w przypadku papierowych plus 15 min na serię próbną, w Kpn60 jest to odpowiednio 75 min i 90 min oraz 15 min na strzały próbne.
 • Karabin sportowy/dowolny(mały kaliber) leżąc (Ksp/Kdw); zawodnicy oddają strzały do tarcz umieszczonych w odległości 50 m. Oddawanych jest zazwyczaj 60 strzałów w czasie 50 min dla tarcz elektronicznych lub 60 min dla papierowych plus 15 min na strzały próbne. Używana broń to karabiny na ostrą amunicje określane często mianem KBKS o kalibrze 5,6 mm (.22LR). Strzały oddawane są w pozycji leżącej, a w stabilizacji postawy pomaga specjalny pas przytwierdzony z jednej strony do broni, a z drugiej zamocowany między łokciem a barkiem na stroju strzelca. Nie używa się mechanicznych stabilizatorów, zawodnik opiera broń jedynie na swoich rękach.
 • Karabin dowolny(duży kaliber) - w Polsce według PZSS 300 m, do 8 kg karabinu, na podstawie RMSWiA Dz.U. Nr 19 2000 do 8 mm (.315) / (do 11,43 mm)(.45)
 • Ruchoma tarcza (RT), zwana też potocznie "dzikiem" ze względu na sylwetkę dzika umieszczaną na tarczy przy strzelaniu na 50 m. Zawodnicy oddają strzały w pozycji stojącej z karabinu pneumatycznego (10 m) lub sportowego (50 m) do przesuwającej się tarczy. Konkurencja dzieli się na część szybką i wolną. W części szybkiej tarcza pojawia się na 2,5 s, a w części wolnej na 5 s. Istnieje też wersja mieszana i standardowa. W wersji standardowej najpierw odstrzeliwana jest część wolna, a następnie szybka. W wersji mieszanej przejścia szybkie i wolne są losowe – zawodnik nie wie, czy w danym momencie będzie strzelał do tarczy poruszającej się szybko czy wolno. Dyscyplina była kiedyś w programie igrzysk olimpijskich.
 • Karabin standardowy leżąc (Kst); strzały oddawane są na odległość 300 m z broni większego kalibru (do 8 mm) niż w innych strzelaniach. W konkurencji oddawanych jest 60 strzałów (po 10 do tarczy) w czasie 1 godziny 15 minut.
 • Trzy postawy (3x20 i 3x40); zawodnicy strzelają w trzech różnych pozycjach. Najpierw w pozycji klęczącej, następnie w pozycji leżącej, a na końcu w stojącej. Do strzelania używa się karabinu sportowego/dowolnego (na 50 m) lub karabinu standardowego (na 300 m). Liczba serii w każdej postawie waha się w od 1 do 4. Przed każdą postawą zawodnicy mają osobne tarcze na strzały próbne. Czas trwania konkurencji zależny jest od liczby serii w każdej postawie.

Broń krótka (pistolety)

Wszystkie konkurencje pistoletowe odbywają się w pozycji stojącej. Nie jest przy nich potrzebny specjalny ubiór jak przy broni długiej. Często używa się jednak (tak jak przy strzelaniu z karabinu) przesłonek na oko, które nie uczestniczy w celowaniu. Konkurencje szybkostrzelne rozgrywane są bronią mieszczącą co najmniej 5 sztuk amunicji w magazynku i strzelającą w trybie samopowtarzalnym (tzn. można oddawać kolejne strzały jedynie ponownie wciskając spust, bez potrzeby naciągania zamka).

 • Pistolet pneumatyczny (Ppn); podobnie jak w karabinku pneumatycznym tarcza (o znacznie większych rozmiarach niż w karabinku) ustawiona jest w odległości 10 m. Czasy konkurencji i liczba oddawanych strzałów są identyczne jak w karabinku pneumatycznym. Stosuje się również taką samą amunicję.
 • Pistolet dowolny 50 m (Pdw); konkurencja oficjalnie rozgrywana tylko wśród mężczyzn. Oddaje się 60 strzałów, ocenianych w ciągu dwóch godzin. Do broni używa się takiej samej amunicji jak do karabinu sportowego (5.6 mm, boczny zapłon).
 • Pistolet sportowy 25 m (Psp) (kobiety); strzelanie odbywa się w dwóch częściach, precyzyjnej i szybkiej. W części precyzyjnej zawodnicy oddają 6 serii po pięć strzałów; na każdą jest 5 minut. W części szybkostrzelnej zawodnicy oddają 30 strzałów w 6 seriach. Tym razem zawodnik ma na każdy strzał 3 sekundy. Na ten czas tarcza ustawiana jest prostopadle do linii strzału lub zaświeca się zielone światło. Przy każdym "pojawieniu" się celu zawodnik może oddać tylko jeden strzał. Amunicja - 22lr (5.6 mm, boczny zapłon).
 • Pistolet centralnego zapłonu 25 m (Pcz) (mężczyźni); konkurencja wygląda identycznie jak pistolet sportowy kobiet. Różni się używaną bronią. Pistolet centralnego zapłonu ma znacznie większy kaliber (7.62 mm - 9.65 mm) niż pistolet sportowy.
 • Pistolet szybkostrzelny 25 m (Psz) (mężczyźni); konkurencja podzielona jest na dwie takie same części po 30 strzałów każda. W każdej części jest sześć 5-strzałowych serii. Te sześć serii podzielone jest na 3 pary. W każdej parze czas na strzelenie serii jest różny. W pierwszej parze zawodnik ma 8 s na wystrzelenie jednej serii, w drugiej ma na serię 6 s a w trzeciej tylko 4 s. W tej konkurencji strzały każdy strzał jest oddawany do osobnej tarczy; oznacza to, że w czasie wystrzeliwania serii zawodnik musi przesuwać celownik pistoletu ze środka jednej tarczy na następną. Tak jak w pistolecie sportowym możliwość oddawania strzałów sygnalizowana jest przez zielone światło odpowiedniego urządzenia lub obrócenie tarcz w kierunku zawodnika.
 • Pistolet standardowy 25 m (Pst) (mężczyźni); konkurencja podzielona jest na 3 części. W każdej części są cztery 5-strzałowe serie. W pierwszej części na każdą serię zawodnik ma 150 sekund, w drugiej 20 sekund, a w trzeciej 10 sekund. Podobnie jak w przypadku pistoletu sportowego zawodnik strzela, gdy tarcza zwrócona jest w jego stronę lub świeci się zielone światło.

Strzelanie do rzutków

Przy strzelaniu do rzutków stosuje się strzelby śrutowe o kalibrze wagomiarowym nie większym niż 12 i o długości łuski nie większej niż 70mm. Maksymalna naważka śrutu nie może być większa niż 24,5g i musi być on wykonany z ołowiu lub stopu zatwierdzonego przez ISSF i mieć kształt kulisty. Celem są ceramiczne rzutki w kształcie dysku (średnica 110 mm, wysokość 25-26 mm, waga 105 g). Są bardzo kruche, tak aby rozpaść się przy najmniejszym kontakcie z ołowianym śrutem, na tyle jednak mocne, żeby wytrzymać wystrzelenie z dużą prędkością z maszyny miotającej. ISSF określa następujące konkurencje rzutkowe:

 • Double trap

 

Finały

W konkurencjach olimpijskich na prestiżowych zawodach (olimpiada, mistrzostwa świata) rozgrywane są wersje konkurencji z finałem. Jest to dodatkowa seria, ograniczona przez czas dla wszystkich konkurencji: 75 sekund (wyjątkiem jest 50m karabin postawa leżąc: 45 sekund), w której uczestniczy ośmiu najlepszych zawodników, a wyniki liczy się z dokładnością do 0,1 punktu. Zatem maksymalny wynik jaki można uzyskać w finale za jeden strzał to 10,9 punktu. Dzieje się tak gdy przestrzelina nie tylko zahacza o krawędź dziesiątki, lecz dodatkowo znajduje się w samym środku tarczy. Są dwa rodzaje finału:

 • Finał standardowy – finaliści strzelają dodatkową serię. Wygrywa zawodnik z najwyższym rezultatem finałowym.
 • Finał australijski – finaliści oddają kolejne strzały razem. Po każdym strzale sędzia sprawdza wyniki. Zawodnik który odda najgorszy strzał odpada z finału. Jeżeli liczba zawodników z najgorszym strzałem jest większa niż jeden, oddają oni strzały dodatkowe, dopóki jeden z nich nie odpadnie. Konkurencja trwa do momentu wyłonienia zwycięzcy.

 

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelectwo