Berlin i Tropikalna Wyspa dostarczyły nam miłych wrażeń!

25 października 2013 roku młodzież klasy 3b Gimnazjum wybrała się wraz z nauczycielami: p. B. Morawską, M. Manią i p. M. Budzyńskim na swoją pierwszą wycieczkę zagraniczną. Pogoda jak zawsze dopisywała. Gdyby nie "korki" w Berlinie, które wpłynęły na znaczne opóźnienie, udałoby się nam zobaczyć troszkę więcej najciekawszych miejsc stolicy Niemiec. Zobaczyliśmy: słynną Wieżę Telewizyjną z obrotową kopułą; Bramę Brandenburską (zabytkową budowlę w Berlinie, jedną z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowaną przez niemieckiego architekta, pochodzącego z Kamiennej Góry Carla Gottharda Langhansa, budowaną w latach 1788 – 1791), Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie (niem. Reichstagsgebäude, potocznie Reichstag) – od 1999 siedziba Bundestagu w Berlinie. Od 1994 jest miejscem obrad Zgromadzenia Narodowego (niem. Bundesversammlung), które odbywa się co pięć lat w celu wyboru prezydenta Niemiec (niem. Bundespräsident); Katedrę Berlińską (niem. Berliner Dom) – ewangelicka katedra.. Została zbudowana w latach 1894-1905 według planów architekta Juliusa karla Raschdorffa z Pszczyny w stylu późnego, włoskiego renesansu. W miejscu, gdzie dziś stoi katedra znajdowała się wcześniej mniejsza katedra w stylu barokowym.

Punktem kulminacyjny naszej wycieczki był Tropical Islands – tropikalny park rozrywki i wypoczynku w Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia w powiecie Dahme-Spreewald. Park wypoczynku, zwany potocznie "tropikalną wyspą", mieści się w byłej hali produkcyjnej sterowców (nazywanej Aerium), największym samonośnym hangarze świata. Do 2002 r. hala należała do firmy CargoLifter AG, która w tym samym roku ogłosiła upadłość. W latach 1938-45 na terenie obecnego resortu wypoczynkowego Tropical Islands mieściło się lotnisko wojskowe niemieckich sił powietrznych dla szkoły lotniczej Brand-Guben, zaś w latach 1945-90 sowieckie lotnisko wojskowe.

W drodze powrotnej, zatrzymaliśmy się w Świebodzinie, gdzie znajduje się Pomnik Chrystusa Króla – Wotum wdzięczności. 

Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości sztucznie usypanym kopcu (łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m). Ostateczny ciężar konstrukcji szacowany jest na ponad 440 ton.