Warsztaty historyczne

W dniu 30 października 2015 r. uczniowie klasy 1E LOMS mieli okazję gościć Pana Grzegorza Kacprzaka, współpracownika bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Nasz gość poprowadził warsztaty historyczne pod tytułem „Stosunki polsko – żydowskie”.

Prelegent rozpoczął od przedstawienia sytuacji Żydów w poszczególnych krajach europejskich począwszy od pierwszych lat XIX wieku po lata 40. XX wieku.  Szczególny nacisk położył na wydarzenia związane z rodzącym się antysemityzmem w III Rzeszy. Nie omieszkał pominąć polityki rządów II Rzeczpospolitej Polskiej wobec Żydów polskich.

Uczniów bardzo zainteresowały relacje o sytuacji Żydów, pochodzące z okupowanej Polski.  Różnorodna postawa naszych rodaków wobec „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” podjętej przez nazistów. Uczestnicy poznali organizacje oraz bohaterskich ludzi, którzy w tych ekstremalnych warunkach bezwzględnego ludobójstwa, pomagali ratować życie Żydom skazanym na zagładę. W czasach, gdzie za udzielenie pomocy, groziła kara śmierci dla całej rodziny.  Z jednoznaczną reakcją odniesiono się do zachowań szmalcowników, którzy na ludzkiej tragedii pragnęli poprawić sobie sytuację materialną.

Aktywność uczestników warsztatów, ilość merytorycznych pytań oraz ożywiona dyskusja – świadczy o zainteresowaniu tematem holokaustu. Należy wierzyć, że gruntowna wiedza jest najlepszym argumentem w zwalczaniu niczym nieuzasadnionego antysemityzmu, czy propagowaniu postaw nacjonalistycznych.

Anna Arbszajtis