Wymiana międzynarodowa młodzieży - 17-25 kwietnia

Od samego poczatku zrobilo sie ciekawie. Przekraczajac granicę polsko - niemiecka "zostawiliśmy" na niej kiepską pogodą. W Hamburgu przywitała nas prawdziwa słoneczna i ciepła wiosna. 17 stopni w plusie napawało nas radością. W tym właśnie miescie zwiedzaliśmy słynny Ogród Botaniczny, który został założony w 1821 roku. Jego założycielem był profesor Johan Lehmann. Początkowo ogród był prywatną własnością profesora, ale w 1857 roku został otwarty dla publiczności. Dzisiaj ogród zajmuje ogromny obszar o wielkości 24 hektarów, gdzie zasadzonych jest osiemnaście tysięcy gatunków roślin. Tu można zobaczyć klasyczny ogród japoński, utworzony przy wsparciu botaników z Japonii (w tle za p. Bozejewicz i p. Paprocką),a w jego pobliżu znajduje się typowy chiński ogród z miniaturowego mostu nad sztucznym stawem. Innym ciekawym pomysłem projektantów krajobrazu jest ogród, w którym rosną zioła lecznicze, przyprawy, warzywa i stare odmiany kwiatów ogrodowych. Jest nawet mały ogród, w którym można zobaczyć rośliny opisane w Biblii. Ta wystawa powstała przy wsparciu ekspertów w Jerozolimie.

Przygotował - Marcin Budzyński