Jesienne Wędrowanie - "Wdecki Park Krajobrazowy"

To już druga w tym roku szkolnym wyprawa Koła Geograficznego w niezwykłe rejony województwa kujawsko-pomorskiego. Tym razem udało się nam zobaczyć  przepiękny Wdecki Park Krajobrazowy, znajdujący się w okolicach Świecia. Pokonaliśmy pieszo prawie 13 km, to niezły wyczyn, biorąc pod uwagę kondycję opiekunów wyprawy - p. Marcina Budzyńskiego i p. Jerzego Bartelska.

Wdecki Park Krajobrazowy – jeden z młodszych polskich parków. Został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 52/93 Wojewody Bydgoskiego z dnia 16 lutego 1993 r. Położony na Pojezierzu Południowopomorskim, w środkowo-wschodniej części Borów Tucholskich, w dorzeczu rzeki Wdy i jej dopływów Prusiny, Ryszki i Sobińskiej Strugi. Pod względem administracyjnym Wdecki Park Krajobrazowy znajduje się w całości na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Swoim zasięgiem obejmuje dwa powiaty: świecki, w tym gminy Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie i Warlubie oraz powiat tucholski, w tym gminy Cekcyn i Śliwice (łącznie 7 gmin). Ok. 70% powierzchni parku leży na terenie Gminy Osie. Siedziba Zarządu Wdeckiego Parku Krajobrazowego znajduje się w Osiu.

Przygotował - mgr Marcin Budzyński (opiekun Szkolnego Koła Geograficznego)