„Wybory do sejmu kontraktowego z czerwca 1989r.”

W dniu 29.04.2014 r. w naszej szkole, współpracujący z  bydgoskim oddziałem IPN-u Pan Grzegorz Kacprzak był autorem interesującego wykładu pt:. „Wybory do sejmu kontraktowego z czerwca 1989 roku”. Prelegent posiłkując się prezentacją multimedialną przedstawił  genezę wyborów, niespotykany jak na tamte czasy przebieg oraz ich dalekosiężne skutki dla przyszłej transformacji ustrojowej w Polsce.

Przypomniał, że były to pierwsze wybory w Europie wschodniej po II wojnie światowej, nie w pełni jeszcze wolne, ale już z udziałem antykomunistycznej opozycji. W wyniku rozmów okrągłego stołu komuniści zagwarantowali sobie 65% (299) miejsc w 460 osobowym sejmie i dopuścili do demokratycznych wyborów tj. 100 miejsc w nowo utworzonym senacie. Opozycji demokratycznej udało się wprowadzić 161 posłów i 99 senatorów. Pamiętne wybory dały początek tak potrzebnych zmian ustrojowych, gdzie po 45 latach komunistycznego eksperymentu, Polska stała się bankrutem gospodarczym i politycznym. Bez wyborów czerwcowych nie byłoby demokracji, wolnego rynku czy w konsekwencji wstąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Mam nadzieję, że słuchacze tj. uczniowie klas I i II - XI LOMS wzbogacili swoją wiedzę z zakresu najnowszej historii naszej Ojczyzny  i bardziej świadomie będą przeżywali obchody 25 rocznicy upadku komunizmu w Polsce.

Organizatorzy: Anna Kiełpinska, Anna Arbszajtis.