Cytadela Twierdzy Grudziądz zdobyta!

W ramach działającego w naszej szkole Koła Geograficznego z elementami turystyki młodzież z naszego gimnazjum udała się w swoją pierwszą niesamowitą wyprawę, by dowieść swego męstwa i zdobyć Cytadelę Twierdzy Grudziądz. 

Twierdza została wybudowana w XVIII wieku, znajduje się na wzniesieniu (60 m n.p.m.), tuż przy skarpie wiślanej. Spowodowała rozwój militarny Grudziądza, w tym rozbudowę całego systemu budowli obronnych, rozsianych na obszarze całego miasta. Cytadela jest jedną z największych tego typu budowli w Polsce i Europie. Twierdza w Grudziądzu to zamysł Króla Prus Fryderyka II. Powstała w celu zabezpieczenia terenów Rzeczpospolitej, które uzyskał w wyniku I rozbioru z 1772 roku przed agresją ze strony Rosji. Jednak przede wszystkim została stworzona po to, by trzymać w ryzach żywioł Polski. Twierdza miała spełniać funkcję obronną, administracyjną, rolę więzienia i magazynów.

Twierdzę zdobywaliśmy w pocie czoła, pokonując wszelkie przeciwności. Niesamowitym elementem zdobywania twierdzy było poruszanie się w ciemnych, niskich i wąskich korytarzach z latarką w rękach. Czasem nietoperze przelatywały nad naszymi głowami, co tylko podnosiło poziom adrenaliny. Po dwóch godzinach udało nam się zdobyć Cytadelę Twierdzy Grudziądz, co zostało przypieczętowane certyfikatem.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w klasztorze Sióstr Szarytek. Udało nam się wejść do zabytkowego klasztoru w XIII wieku, a także zobaczyć wspaniały skarbiec oraz piwnicę, w której kiedyś przechowywano żywność.

Myślę, że wszyscy wrócili zadowoleni. Patryk nawet udzielił wywiadu dla grudziądzkiej telewizji. Podobno materiał ma się znaleźć w Internecie.

Do zobaczenia na kolejnej wyprawie!

 

Zobaczcie materiał filmowy: http://tvsm.pl/videoteka/gsi/2013/wrzesien/30  (od 16. minuty)

 

Marcin Budzyński - opiekun Koła Geograficznego